Miód pszczeli jest wytwarzany przez pszczoły z nektaru roślin, spadzi lub nektaru roślin i spadzi. Jako słodki, wonny produkt posiada różne substancje organiczne i nieorganiczne, enzymy, substancje mineralne i witaminy, a także związki azotowe. Miód jest łatwo przyswajalny przez organizm człowieka. Szczególnie jest zalecany u osób dorosłych mających wyczerpującą pracę umysłową, jak i fizyczną.

 

Kilka praktycznych rad

 

Jak przechowywać miód?

Miód przechowujemy w pomieszczeniu suchym,  stosunkowo chłodnym o niewielkich wahaniach temperatury. Należy zwrócić uwagę na wilgotność powietrza która winna być w granicach od 60 - 80 %. Unikajmy bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych na miód, gdyż utraci on swoje właściwości lecznicze. Miód jest produktem higroskopijnym i z tego względu przechowujemy go w odpowiednich naczyniach, tak aby nie zwilgotniał i nie uległ fermentacji. Miód wchłania obce zapachy i dlatego nie należy go przechowywać z produktami, które wydzielają ostry zapach np.: zioła, czy cebula itp.

 

Jak zdekrystalizować miód?

W przypadku przechowywania miodu przez dłuższy czas ulegnie on krystalizacji. Miód skrystalizowany nazywamy jest Krupcem. Gdy miód ulegnie krystalizacji możemy przywrócić go do stanu płynnego poprzez podgrzanie go w naczyniu z wodą, aż do całkowitego rozpuszczenia. Pamiętajmy o nie przekraczaniu temperatury 400C, ponieważ utraci część swoich właściwości.

 

Jak podawać miód ?

Miód na co dzień możemy spożywać z napojami, np. herbatą, kompotem, wodą przegotowaną, możemy wykorzystywać do wypieku ciast, pieczenia mięs, jako dodatek do chleba, herbatników, płatków owsianych oraz w wielu innych przepisach jako środek nadający odpowiedni smak przyrządzanych potraw. Pamiętajmy aby nie dodawać miodu do gorących napojów. Miód powyżej 400 C  traci część swoich właściwości.

 

Miód jako kosmetyk

Dzięki zawartości w miodzie wysokowartościowych składników odżywczych. Jego regularne spożywanie zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Do intensywnej pielęgnacji skóry można stosować miód w postaci maseczek na twarz rozrabiając go w proporcjach: pół na pół z żółtkiem jaja, lub twarożkiem; taką maseczkę zmywa się po 15 minutach ciepłą wodą.

 

Napój miodowo - mleczny (dla 1 osoby)

Rozetrzeć w mikserze 100 g świeżych owoców, np. truskawek, malin, czy bananów z 0,3 l mleka. Dodać 1 łyżkę miodu, szczyptę wanilii i 1 łyżeczkę zmielonych migdałów. Pić mocno schłodzony.