Miód pszczeli jest to słodki wonny produkt, wytworzony przez pszczołę miodną z nektaru kwiatów lub spadzi zmagazynowany w komórkach plastra.
Główne składniki miodu to:
- glukoza,
- fruktoza,
-
związki azotowe (nieznaczne ilości),
-
kwasy organiczne:
-
jabłkowy, mlekowy, cytrynowy, bursztynowy i inne,
-
-
substancje mineralne (niewielkie ilości),
-
enzymy:
-
diastaza, sacharaza, katalaza, fosfataza.
-
Enzymy są to swoiste białka wytworzone przez organizmy roślinne i zwierzęce. Enzymy są szeroko rozpowszechnione, bez nich niemożliwe byłoby bytowanie żywych organizmów. Takie podstawowe funkcje życiowe jak trawienie węglowodorów, białek i tłuszczów, a nawet oddychanie odbywa się przy udziale enzymów.
-
Witaminy: B1, B2, B6, B12,C, A
Właściwości niektórych miodów występujące na naszym terenie:
Miód spadziowy jest barwy ciemnej, posiada zapach lekko korzenny, a smak łagodny. Słodki smak miodu jest przyjemny, łagodny, nieco żywiczny. Posiada znaczne ilości enzymów oraz witaminy z grupy B. Charakteryzuje się wysoką aktywnością antybiotyczną. Polecany jest szczególnie w schorzeniach dróg oddechowych oraz w stanach zmniejszonej odporności.
Miód lipowy należy do najpopularniejszych polskich miodów pozyskiwanych pod koniec czerwca i w lipcu. Posiada barwę od jasnożółtej do jasnobursztynowej z możliwym zielonkowatym odcieniem spowodowanym domieszką spadzi lipowej. Charakteryzuje się on silnym aromatem kwiatu lipy. W smaku jest ostry, lekko gorzkawy. Jest zaliczany do miodów o wysokiej aktywności antybiotycznej. Miód lipowy szczególnie jest zalecany w przeziębieniach, grypie, w zapaleniach zatok nosa i oskrzeli. Ma działanie przeciwgorączkowe i napotne.
Miód wielokwiatowy występuje w barwach od jasnożółtej do ciemnoherbacianej. Ma zapach mniej lub bardziej intensywny zbliżony do zapachu nektaru, z którego powstał. Zalecany jest on w szeroko pojętej profilaktyce zdrowotnej np.w schorzeniach alergicznych, wyczerpaniu fizycznym i przy przeziębieniach. Ma właściwości regenerujące i wzmacniające organizm człowieka.